Hemoroidy a dieta – co jeść

Gdy ma się hemoroidy dieta jest kluczowa w ogólnym leczeniu tej choroby. Hemoroidy często mogą wynikać z diety ubogiej w błonnik. Korzystanie z diety ubogiej w błonnik może prowadzić do twardych, suchych stolców, co może powodować przewlekłe zaparcia. Dlatego właśnie trzeba być selektywnym przy wyborze i przygotowaniu diety pomocnej na hemoroidy. Dobrze dobrana może zrobić naprawdę wiele:

 • pomoże w zapobieganiu,
 • zapewni ulgę,
 • stanowi potencjalne lekarstwo na drobne hemoroidy.

Stan związany z hemoroidami występuje wskutek obrzęku i rozszerzenia żył obszaru odbytu i odbytnicy. Mogą wystąpić hemoroidy natury wewnętrznej albo zewnętrznej. Nazwy określają charakterystykę każdego typu. Te wewnętrzne są to żyły w odbytnicy. Nie są one widoczne, dopóki jeden z nich nie rozwinie się do tego stopnia, że wypadnie. Zamienia się wtedy w formę pojawiającą się na zewnętrznej części odbytu. Gdy to nastąpi, może być widoczny, odczuwalny, a do tego naprawdę bolesny. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne gołym okiem i są zazwyczaj bardziej bolesne.

Odpowiednia dobrana dieta przy hemoroidach może stać się kluczem do ulgi!

W większości przypadków hemoroidy są wynikiem:

 • intensywnego nacisku i wysiłku przy wypróżnieniu,
 • ciąży i porodu,
 • siedzenia przez dłuższy czas,
 • nieprawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, w tym takie do stosowania miejscowego, które pomogą zmniejszyć stan zapalny i ból, można też korzystać z chirurgii, postawić suplementy ziołowe i właśnie korzystać z ukierunkowanej na hemoroidy diety.

Hemoroidy dieta co jeść?

Ponieważ zaparcia w ogromny sposób przyczyniają się do powstawania hemoroidów, dieta bogata w błonnik ma kluczowe znaczenie w tworzeniu zdrowych miękkich stolców. Można postawić na wniesienie do diety sypkiego suplementu błonnika. Poza tym dieta na hemoroidy powinna również zawierać pokarmy bogate w otręby, pełnoziarniste pieczywo i płatki, mieszanki ziół (np. Procto Vitale), zielone warzywa liściaste i owoce cytrusowe oraz jabłka, które zawierają sporo błonnika nawet w jednej porcji.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że zaleca się od 20-35 g codziennego spożycia błonnika dla prawidłowego odżywiania. Zgodnie z tymi wytycznymi błonnik w zdrowej diecie może przyczynić się do poprawy rozluźnienie stolców, dzięki czemu będzie trzeba włożyć znacznie mniej wysiłku do wypróżnień i zmniejszy się tym samym zaparcia.

Ponadto skuteczna dieta na hemoroidy zawiera również co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Prawidłowe nawodnienie, w połączeniu z dietą bogatą w błonnik, zmniejsza podrażnienia i ból oraz pomoże produkować miękkie stolce. Oczywiście należy też unikać przetworzonej żywności, takiej jak fast food. Zobacz również czego unikać przy hemoroidach.

Oceń ten wpis.

6 Replies to “Hemoroidy a dieta – co jeść”

 1. Mam problem z utrzymaniem odpowiedniej diety na hemoroidy. Martwię się , że stosowanie samych leków na hemoroidy nie pomoże i problem będzie nawracał:(

 2. Magdalanna says:

  Taki błonnik jest w tej mieszance Procto Vitale. Ja pije te ziółka od 2 miesięcy i czuję różnicę w samopoczuciu, przemiana materii też się polepszyła.. polecam 🙂

 3. Zgadzam się, warto jeść produkty bogate w błonnik np. płatki owsiane, żytnie i inne pełnoziarniste produkty. To pomaga poprawić naszą przemianę materii.

 4. Nektarynka says:

  Z domowych sposobów najlepiej sprawdza się zwykły lód – mi bardzo pomaga i koi moje problematyczne miejsca. Poza tym dieta bogata w błonnik to absolutna konieczność.

 5. Zastanawiam się czy mam hemoroidy. Odbyt boli mnie tylko przy zaparciach. A od czego te zaparcia? Mam je już od około pół roku…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *