Czy hemoroidy są zaraźliwe?

Hemoroidy to niewątpliwie bardzo wstydliwa uciążliwość. Nie mówi się o nich głośno, ale osoby martwiące się o to czy, ktoś z ich otoczenia je i czy mogłyby się od takiego osobnika nimi zarazić np. poprzez korzystanie z tej samej toalety mogą być spokojne, bowiem na pytanie o to czy hemoroidy są zaraźliwe jest pocieszająca odpowiedź: nie są. Gdy już to wiemy mądrzej będzie się zastanowić nad innym wątkiem, jakim są predyspozycje do hemoroidów w świetle genetyki.

Hemoroidy – rodzinna przypadłość?

Podobnie jak wiele innych chorób, względne szanse na to, że będzie się cierpiało z powodu hemoroidów są ściśle związane z genetyką. Innymi słowy, jeśli bliski członek rodziny cierpiał z tego powodu to trzeba mieć świadomość, że można być bardziej narażonym na to, że też się na nie zachoruje. Dlatego w obawach przed wystąpieniem hemoroidów warto spojrzeć na historię chorób w swojej rodzinie.

Ale nawet jeśli hemoroidy mają podłoże genetyczne, większość zachorowań i tak przede wszystkim wiąże się z jedną istotną rzeczą jaką jest patologiczne napinanie mięśni jelit. W większości przypadków właśnie to napinanie, głównie spowodowane przez zaparcia jest przyczyną pojawiania się hemoroidów. Gdy ma się zaparcia – stolec utwardza się, a w rezultacie, jego przepchnięcie jest o wiele trudniejsze do wykonania dla mięśni jelit. W konsekwencji, w celu wyeliminowania odpadów ze swojego organizmu jest się zmuszonym do wysiłku. Jeśli ma to miejsce zbyt często bądź przez zbyt długi okres jest to niemalże pewne, że pojawią się hemoroidy.

Są też i inne rzeczy, które mogą wywoływać nacisk na te mięśnie lub wysiłek w jelitach. Jednym z nich jest otyłość, dlatego też wiele osób, które są otyłe są bardziej podatne na hemoroidy niż osoby o normalnej wadze. Naprawdę otyła osoba, która ma zwały tłuszczu naciskające na jej wnętrze jamy brzusznej jest zmuszona do wywierania większego nacisku podczas konieczności wypróżnienia. Napinanie owe, tak jak to ma miejsce w przypadku zaparć spowoduje w końcu to, że pojawią się hemoroidy:

  • wewnętrzne w jelitach,
  • zewnętrzne w pobliżu odbytu.

Dlatego tak ważna jest dieta i aktywność fizyczna. Taka dieta powinna być oparta na warzywach, owocach, orzechach, mieszankach ziół (np. Procto Vitale).

Tak więc największą szansę na uniknięcie takiego stanu jest to, by w miarę możliwości unikać nadmiernego nacisku na jelita. Oprócz zaparć i otyłości, ważne jest to by nie spędzać w pozycji siedzącej zbyt dużej ilości czasu. Tak samo, jeśli chodzi o pozycję stojącą czy też nieprawidłowe podnoszenia ciężarów.

Jednym z czynników, który tworzy duży nacisk na rejon odbytnicy, jest stan bardzo trudny do uniknięcia. Jest to ciąża. Podobnie jak w odniesieniu do wszystkich innych przyczyn, rozwijający się płód zaczyna wytwarzać nacisk na wnętrzności – a są to idealne warunki do rozwoju hemoroidów. Na szczęście w większości przypadków hemoroidy powstałe w wyniku ciąży znikają po urodzeniu dziecka, ponieważ żyły w odbytnicy będą rozciągnięta, jednak i tak ciężarne kobiety są narażone na większe ryzyko powstania hemoroidów niż ogół populacji.

Mimo, że genetyka jest jednym z warunków przyczyniających się do powstawania hemoroidów, to bynajmniej nie jest najważniejszym elementem. Właściwe wybory co do prowadzonego stylu życia sprawiają, że można praktycznie wyeliminować możliwość pojawienia się hemoroidów.

3 (60%) 4 Głosów pod wpisem

4 Replies to “Czy hemoroidy są zaraźliwe?”

  1. Nie słyszałam jeszcze , żeby ktoś się zaraził hemoroidami, to praktycznie nie możliwe. Ale to dość wstydliwa choroba i wielu ludzi wstydzi się nawet iść po leki na hemoroidy do lekarza.

  2. ja sobie przemywam hemoroidy wacikami nasączonymi rumiankiem

  3. Warto pomyśleć o zmianie stylu ubierania szczególnie panie, które lubią obcisłe ubrania, ja odkąd zaczęłam ubierać się luźniej, odczułam prawdziwą ulgę 😉

  4. Naprawdę? W życiu bym nie pomyślała, że hemoroidy są zaraźliwe…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *