Od czego powstają hemoroidy?

Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości, której doświadczają wielu ludzi na całym świecie jest patologiczny stan hemoroidów. Fizjologicznie, hemoroidy znajdują się w okolicy odbytu, aby pomóc w wypróżnieniu. Ale mogą stać się patologiczne, gdy pojawi się obrzęk lub stan zapalny z powodu niektórych działań, które mogą powodować że hemoroidy będą się rozwijać.

Od czego są hemoroidy – najczęstsza przyczyna

Zwiększone ciśnienie w żyłach w okolicy odbytu i narządów miednicy mniejszej jest jedną z najczęstszych przyczyn hemoroidów. Zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych w żyłach powoduje ich pęcznienie, dlatego te żyły są podatne na rozwój hemoroidów. Gdy tkanka otaczająca jest rozciągnięta przez nabrzmiałe żyły, hemoroidy będą się rozwijać.

Poniżej wymienione są niektóre przyczyny hemoroidów:

  • Niewłaściwe wypróżnienia – hemoroidy spowodowane są przez pospieszne wypróżnienia. Pośpiech ku temu, aby jak najszybciej zakończyć opróżnianie jelit może powodować zbyt duże obciążenie kanałów ściennych, co jest przyczyną tego że puchną.
  •  Biegunka i zaparcia – zwiększenie nacisku na żyły w kanale odbytu i mały wysiłek podczas wypróżnienia to kolejna kwestia tego od czego powstają hemoroidy. Zaparcie jest częstą przyczyną ponieważ hemoroidy są efektem mocniejszego parcia przy opróżnianiu jelit. Kobiety w ciąży są podatne na hemoroidy, ponieważ właśnie jednym z najczęstszych objawów ciąży są zaparcia.
  • Nadwaga lub nadmiar masy ciała – nadwaga jest częstą przyczyną hemoroidów – zwłaszcza zbyt duża waga obszarze brzucha i miednicy.
  • Ciąża i poród – ciąża może wpływać na hemoroidy. Przyczyny powstawania żylaków odbytu w tym stanie są zróżnicowane. Hemoroidy powstają w wyniku zmian hormonalnych w okresie ciąży, co zwiększa przepływ krwi do miednicy i powoduje relaks tkanek wspierających dlatego hemoroidy są w tym stanie podatne na obrzęk i stan zapalny. Rozwijający się płód powoduje zwiększony nacisk na obszar w naczyniach krwionośnych i zwiększoną presję na dolną część ciała, powodując obrzęk. Hemoroidy mogą również się rozwijać po porodzie co jest związane z kwestią wysiłku, jaki może wystąpić podczas porodu. Więcej na ten temat na mjakmama24.pl
  • Kwestie medyczne – istnieją różne schorzenia, które mogą powodować hemoroidy – takie jak choroby serca i wątroby, ponieważ niskie ciśnienie krwi docierającej do przestrzeni w jamie brzusznej i miednicy prowadzi do rozszerzenia żył i z kolei do rozwoju hemoroidów. Hemoroidy spowodowane warunkami medycznych powinny być poważnie brane pod uwagę, ponieważ potrzebne są właściwe leki potrzebne do leczenia tego rodzaju hemoroidów.
  • Rak i nowotwór- guz w okolicach miednicy jest również przyczyną hemoroidów ale ten przypadek występuje bardzo rzadko.
  • Długotrwałe stanie lub siedzenie – zwiększony nacisk na żyły z powodu długotrwałej pozycji siedzącej i stojącej to kolejne przyczyny które mogą doprowadzić do hemoroidów. Kobietom w ciąży zaleca się również leżeć na boku, aby zmniejszyć nacisk na plecy i okolicę miednicy ciała.
Powered by WordPress