Hemoroidy w ciąży – jak leczyć?

Hemoroidy u kobiet w ciąży to ogromna dolegliwość. To tak jakby fakt, że to co organizm musi przejść, aby dać dziecku nowe życie nie wystarczy. Wydawać by się mogło, że rozstępy i bóle głodowe byłoby wystarczające. Ale niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zwykle gdy jest się w ciąży ma się hemoroidy.

Rzeczywiście, hemoroidy w ciąży to nic ekscytującego. Hemoroidy są zazwyczaj tworzone w wyniku nadmiernego napięcia w okolicy odbytu, zwłaszcza nacisku na żyły. Żyły w okolicy odbytu muszą przejść całkiem sporo podczas ciąży – czego wynikiem są właśnie hemoroidy. Aby do nich nie dopuścić można postawić na spacery, bieganie i wiele innych ćwiczeń, jednak nawet w obliczu takiej aktywności fizycznej hemoroidy mogą się pojawić. Zaparcia i siedzenie przez dłuższy czas mogą tylko pogorszyć ten stan. Kiedy kobieta jest w ciąży, wysokość ciśnienia jaką odczuwa w okolicy odbytu jest wykładnicza, dlatego w czasie ciąży tak często rozwijają się hemoroidy.

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć?

Może najpierw zapobiegać, np pijąc herbatki ProctoVitale. Istnieją pewne techniki jakich można używać w czasie ciąży, które mogą zmniejszyć ciśnienie w okolicach odbytu. Choć tak naprawdę nie można oddzielić dziecka od wnętrza żołądka, można nauczyć się ćwiczeń, dzięki którym będzie łatwiej znieść go wszystko. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby złagodzić przykre sytuację odnoszące się do hemoroidów w czasie ciąży jest poszukiwanie naturalnego środka, który dociera do wszystkich przyczyn, które powodują takie cierpienie. Hemoroidy w czasie ciąży rozwijają się także w związku z:

 • słabym krążeniem krwi,
 • zapaleniem naczyń krwionośnych,
 • brakiem odpowiedniego odżywiania.

Oczywistością jest to, że nie wszystkie naturalne metody leczenia hemoroidów dostępne dla ogółu społeczeństwa będą też wskazane dla kobiet w ciąży. Istnieje wiele pomysłów na leczenie hemoroidów w czasie ciąży, dzięki którym nieustające rozdrażnienie i frustracja ustępują. Ktoś może poczuć ulgę, gdy położy okład z lodu w okolicy odbytu, dzięki czemu obrzęk i swędzenie nieco ustępują. Oczywiście też należy ćwiczyć utrzymywanie siebie w pozycji stojącej przez dłuższy okres czasu. Może to zapobiec temu, by hemoroidy nie stawały się z czasem coraz większe. Kobiety w ciąży powinny też pić dużo wody, aby pomóc funkcjom w organizmie. Woda jest najlepszym sposobem, aby oczyścić swoje wnętrzności. Poza tym ważna jest oczywiście dieta oparta na zielonych warzywach, owocach, orzechach i ziołach (mieszankach ziół np. Procto Vitale). Przede wszystkim jednak najlepiej jest udać się do lekarza przy pierwszych oznakach, dzięki czemu można rozpocząć odpowiednie leczenie w czasie ciąży i brać leki, które są bezpieczne dla dziecka.

Oceń ten wpis.

5 Replies to “Hemoroidy w ciąży – jak leczyć?”

 1. Agnieszka says:

  Pytałam swojego lekarza prowadzącego ciąże i pozwolił mi pić Procto Vitale . Stosowałam je bardziej profilaktycznie na hemoroidy, bo to częsta przypadłość w ciąży.

 2. Ja jem suszone owoce, ryże, kasze, warzywa generalnie staram się dbać o moją dietę aby zwalczyć tę przypadłość.

 3. Kąpiele w gorącej wodzie też rozluźniają mięśnie i to przynosi ulgę w tych dolegliwościach. I na zimno też można sobie pomóc – przykładając kostki lodu w bolące miejsca.

 4. Kitek1204 says:

  Też jestem w ciąży i chyba mam początki hemoroidów, bo czuję często swędzenie w okolicach odbytu…są na to jakieś domowe sposoby, żeby ukoić te problematyczne miejsca?

 5. Ja często chodziłam w skórzanych legginsach i chyba dlatego mam teraz za swoje! Odradzam noszenia bardzo obcisłych ubrań, może się to skończyć jak u mnie, hemoroidami na odbycie 🙁 narazie smaruję sobie proctohemolanem, ale nie wiem czy jest on odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *