Hemoroidy – co to jest?

Prawie każdy wie, że hemoroidy są bolesne i krępujące, ale zaskakująco niewielka liczba osób faktycznie wie o nich coś więcej. Co to są hemoroidy, tak właściwie? Ten niewygodny problem może trwać nawet długi okres bez leczenia, ponieważ pacjenci nie rozumieją, co się dzieje z ich ciałem. Chociaż samo leczenie hemoroidów jest rzeczywiście dość proste, to decyzja o tym by pójść do lekarza w tej sprawie, może być już o wiele trudniejsza. Proces ten stanie się łatwiejszy, jeśli wie się coś więcej o swoim ciele i to jak hemoroidy na nie wpływają. Oto spojrzenie na hemoroidy co to jest.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy mają postać niewielkich grudek w odbycie i dolnej części odbytnicy. Choć mogą przypominać polipy lub inne dodatkowe tkanki, są rzeczywiście normalną częścią ciała. Hemoroidy to w gruncie rzeczy żyły, które pomagają nam się opróżniać. Kiedy masz częste zaparcia, jesteś w ciąży bądź wywierasz na nie zbyt duży nacisk, mogą wejść w stan zapalny, co wywołuje ból i swędzenie. Nacisk ten powoduje, że hemoroidy zaczynają mocno puchnąć. Mogą nawet zacząć krwawić, tworząc jasne czerwone ślady na papierze toaletowym.

Wyróżniamy hemoroidy:

  • żylaki odbytu wewnętrzne,
  • żylaki odbytu zewnętrzne.

Około połowa ludzi będzie mieć do czynienia z tymi nieprzyjemnymi stanami zapalnymi żył, do czasu kiedy osiągną wiek 50 lat i wielu ludzi nie rozumie, że rozwój hemoroidów jest całkiem normalny. Hemoroidy u mężczyzn i kobiet pojawiają się z porównywalną częstotliwością. Na szczęście, istnieje wiele różnych sposobów leczenia zarówno objawy hemoroidów, jak i samego stanu zapalnego.

Objawy

Wielu ludzi, którzy mają hemoroidy nawet nie wie, że mają je. Jednym z najczęstszych objawów tego, że ktoś cierpi na tę chorobę jest bezbolesne krwawienie podczas wypróżnienia. Jasno czerwona krew na papierze toaletowym może wydawać się niepokojąca, ale faktycznie nie wskazują problemu. Można również odczuwać podrażnienie lub swędzenie wokół odbytu. U wielu ludzi budzi to dyskomfort, aż w końcu staje się bolesne.

U osób z hemoroidami zewnętrznymi, obrzęk może pojawić się wokół odbytu. Może to być również zaskakujące i niepokojące dla ludzi, którzy nie wiedzą co to jest. Te guzki mogą być mylone z nowotworami, ropniami lub wielością innych problemów. Jeśli guzek zaburza pracę naturalnych mięśni wokół tego obszaru, może to spowodować że kał przypadkowo wycieknie z odbytnicy, co może być kłopotliwe. W niektórych przypadkach, hemoroidy zewnętrzne mogą być wypychane z ciałem podczas ruchu jelit, co powoduje ich wypadnięcie.

Diagnoza

Proces diagnozowania hemoroidów jest zwykle dość prosty. Lekarz delikatnie sprawdza stan obrzęku i patrzy na kilka innych nietypowych zmian w organizmie. Przeczytaj więcej tu.

Powered by WordPress