Hemoroidy – co to jest?

Prawie każdy wie, że hemoroidy są bolesne i krępujące, ale zaskakująco niewielka liczba osób faktycznie wie o nich coś więcej. Co to są hemoroidy, tak właściwie? Ten niewygodny problem może trwać nawet długi okres bez leczenia, ponieważ pacjenci nie rozumieją, co się dzieje z ich ciałem. Chociaż samo leczenie hemoroidów jest rzeczywiście dość proste, to decyzja o tym by pójść do lekarza w tej sprawie, może być już o wiele trudniejsza. Proces ten stanie się łatwiejszy, jeśli wie się coś więcej o swoim ciele i to jak hemoroidy na nie wpływają. Oto spojrzenie na hemoroidy co to jest.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy mają postać niewielkich grudek w odbycie i dolnej części odbytnicy. Choć mogą przypominać polipy lub inne dodatkowe tkanki, są rzeczywiście normalną częścią ciała. Hemoroidy to w gruncie rzeczy żyły, które pomagają nam się opróżniać. Kiedy masz częste zaparcia, jesteś w ciąży bądź wywierasz na nie zbyt duży nacisk, mogą wejść w stan zapalny, co wywołuje ból i swędzenie. Nacisk ten powoduje, że hemoroidy zaczynają mocno puchnąć. Mogą nawet zacząć krwawić, tworząc jasne czerwone ślady na papierze toaletowym.

Wyróżniamy hemoroidy:

  • żylaki odbytu wewnętrzne,
  • żylaki odbytu zewnętrzne.

Około połowa ludzi będzie mieć do czynienia z tymi nieprzyjemnymi stanami zapalnymi żył, do czasu kiedy osiągną wiek 50 lat i wielu ludzi nie rozumie, że rozwój hemoroidów jest całkiem normalny. Hemoroidy u mężczyzn i kobiet pojawiają się z porównywalną częstotliwością. Na szczęście, istnieje wiele różnych sposobów leczenia zarówno objawy hemoroidów, jak i samego stanu zapalnego.

Objawy

Wielu ludzi, którzy mają hemoroidy nawet nie wie, że mają je. Jednym z najczęstszych objawów tego, że ktoś cierpi na tę chorobę jest bezbolesne krwawienie podczas wypróżnienia. Jasno czerwona krew na papierze toaletowym może wydawać się niepokojąca, ale faktycznie nie wskazują problemu. Można również odczuwać podrażnienie lub swędzenie wokół odbytu. U wielu ludzi budzi to dyskomfort, aż w końcu staje się bolesne.

U osób z hemoroidami zewnętrznymi, obrzęk może pojawić się wokół odbytu. Może to być również zaskakujące i niepokojące dla ludzi, którzy nie wiedzą co to jest. Te guzki mogą być mylone z nowotworami, ropniami lub wielością innych problemów. Jeśli guzek zaburza pracę naturalnych mięśni wokół tego obszaru, może to spowodować że kał przypadkowo wycieknie z odbytnicy, co może być kłopotliwe. W niektórych przypadkach, hemoroidy zewnętrzne mogą być wypychane z ciałem podczas ruchu jelit, co powoduje ich wypadnięcie.

Diagnoza

Proces diagnozowania hemoroidów jest zwykle dość prosty. Lekarz delikatnie sprawdza stan obrzęku i patrzy na kilka innych nietypowych zmian w organizmie. Przeczytaj więcej tu.

Profilaktyka

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna są kwestiami kluczowymi, jeśli nie chcemy zachorować na hemoroidy. Taka dieta powinna być przede wszystkim oparta na warzywach, owocach, orzechach i mieszankach ziół pitych codziennie w formie naparów i herbat (np. Procto Vitale).

Oceń ten wpis.

6 Replies to “Hemoroidy – co to jest?”

  1. Dzien dobry,nam problem właśnie z guzkiem przy odbycie,3 dzień go mam i się trochę większy zrobił,kupiłem krem germoloids ale nic niepomaga.

  2. Czy sama dieta wystarczy, aby pozbyć się hemoroidów? Dodam tylko, że to dopiero początki, a ja boję się przyjmować leki na hemoroidy.

  3. no mnie nie tyle boli co swędzi. Najgorzej jest na mieście gdzie głupio mi żeby się podrapać.

  4. Ja noszę zwiewne sukienki i spódniczki nie uciska to tak moich pośladków i odbytu, także jest to jakaś ulga. Polecam taką zmianę w ubiorze to zobaczycie o czym mówię.

  5. Ja pije Procto Vitale i to mi pomogło, hemoroidy jakby same się wchłonęły, całe szczęście, bo już zaczynałam się niepokoić. A ta mieszanka ziół ma w sobie min. skrzyp i szałwię – naprawdę się sprawdza.

  6. Znacie jakieś domowe sposoby na ból przez hemoroidy? Najbardziej doskwiera mi ten ból w nocy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *