Hemoroidy a dieta – co jeść

Gdy ma się hemoroidy dieta jest kluczowa w ogólnym leczeniu tej choroby. Hemoroidy często mogą wynikać z diety ubogiej w błonnik. Korzystanie z diety ubogiej w błonnik może prowadzić do twardych, suchych stolców, co może powodować przewlekłe zaparcia. Dlatego właśnie trzeba być selektywnym przy wyborze i przygotowaniu diety pomocnej na hemoroidy. Dobrze dobrana może zrobić naprawdę wiele:

  • pomoże w zapobieganiu,
  • zapewni ulgę,
  • stanowi potencjalne lekarstwo na drobne hemoroidy.

Stan związany z hemoroidami występuje wskutek obrzęku i rozszerzenia żył obszaru odbytu i odbytnicy. Mogą wystąpić hemoroidy natury wewnętrznej albo zewnętrznej. Nazwy określają charakterystykę każdego typu. Te wewnętrzne są to żyły w odbytnicy. Nie są one widoczne, dopóki jeden z nich nie rozwinie się do tego stopnia, że wypadnie. Zamienia się wtedy w formę pojawiającą się na zewnętrznej części odbytu. Gdy to nastąpi, może być widoczny, odczuwalny, a do tego naprawdę bolesny. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne gołym okiem i są zazwyczaj bardziej bolesne.

Odpowiednia dobrana dieta przy hemoroidach może stać się kluczem do ulgi!

W większości przypadków hemoroidy są wynikiem:

  • intensywnego nacisku i wysiłku przy wypróżnieniu,
  • ciąży i porodu,
  • siedzenia przez dłuższy czas,
  • nieprawidłowego podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, w tym takie do stosowania miejscowego, które pomogą zmniejszyć stan zapalny i ból, można też korzystać z chirurgii, postawić suplementy ziołowe i właśnie korzystać z ukierunkowanej na hemoroidy diety.

Hemoroidy dieta co jeść?

Ponieważ zaparcia w ogromny sposób przyczyniają się do powstawania hemoroidów, dieta bogata w błonnik ma kluczowe znaczenie w tworzeniu zdrowych miękkich stolców. Można postawić na wniesienie do diety sypkiego suplementu błonnika. Poza tym dieta na hemoroidy powinna również zawierać pokarmy bogate w otręby, pełnoziarniste pieczywo i płatki, zielone warzywa liściaste i owoce cytrusowe oraz jabłka, które zawierają sporo błonnika nawet w jednej porcji.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że zaleca się od 20-35 g codziennego spożycia błonnika dla prawidłowego odżywiania. Zgodnie z tymi wytycznymi błonnik w zdrowej diecie może przyczynić się do poprawy rozluźnienie stolców, dzięki czemu będzie trzeba włożyć znacznie mniej wysiłku do wypróżnień i zmniejszy się tym samym zaparcia.

Ponadto skuteczna dieta na hemoroidy zawiera również co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Prawidłowe nawodnienie, w połączeniu z dietą bogatą w błonnik, zmniejsza podrażnienia i ból oraz pomoże produkować miękkie stolce. Oczywiście należy też unikać przetworzonej żywności, takiej jak fast food. Zobacz również czego unikać przy hemoroidach.

Powered by WordPress